|HU-5355ABK14
Shop All HID Global
HID 5355ABK14 ProxPro 5355 125kHz Wall Switch Proximity Reader with Wiegand Output, Keypad and Terminal Strip, Beige
5355ABK14 | HU-5355ABK14
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
MULLION MOUNT PROXIMITY CARD READER
- Accepts 5 to 16 volts, meeting most voltage requirements.
- Available with Wiegand or Clock-and-Data interface.
- Allows easy upgrade from magstripe to a proximity reader; no rewiring or pulling
- of new cable required.
- Offers high reliability, consistent read-range and low power consumption in an
- easy-to-install package.
- Mounts directly onto metal with no change in read range performance.
- Provides multicolor LED, compatibility with all standard access control systems
- and internal or host control of LED and beeper.
- Includes multilingual installation manual.
Main Features
General Information
Name: HID 5355ABK14 ProxPro 5355 125kHz Wall Switch Proximity Reader with Wiegand Output, Keypad and Terminal Strip, Beige
Category: HID Global, Access Control, Keypads & Readers, Proximity Readers, Access Control Keypads
UPC Code: 639399221392
Country of Origin: China. Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number HU-5355ABK14 Brand Name HID Global Manufacturer HID Global Corporation Manufacturer Part Number 5355ABK14 Product Line ProxPro Product Model 5355ABK14 Product Name ProxPro 5355A Card Reader/Keypad Access Device Product Type Card Reader, Keypad Access Device
Bluetooth No Host Interface Wiegand Identification Method Proximity Operating Range 8"
TAA Compliant No
Wiegand Yes
Color Beige Depth 1" Height 5" Weight 9.63 oz Width 5"
Input Voltage 10V DC, 28.5V DC