UH-DFTT110MW
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of UH-DFTT110MW
Shop All Dragonfly
Dragonfly DFRM-NTT-110-MW 110" Recessed Motorized Matte White Projection Screen (16:9)
DFRM-NTT-110-MW | UH-DFTT110MW
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
Dragonfly™ Recessed Motorized Matte White Non Tab Tension Projection Screens (16:9)
Matte White Screen
Flexibility
Installation Is Easy
Flexible IR/RS-232/Contact RF Control
Screen control’s in your hands with IR, RF, or serial commands. RF capability means you don’t need to run an IR receiver or extender, because everything’s hidden in the ceiling! An external IR receiver is also included for your convenience, along with an RF-capable remote, while control drivers allow for simple system integration. Our 12V trigger even supports anything from 3-12 volts.
UL Listed
Quick & Quiet Motor
Same Day Shipping
Wide Viewing Angle
For customers who need more viewing space in multi-purpose rooms, home theaters, or any other versatile set ups, this filmscreen supports a wider spectrum of off-axis viewing, preventing image darkening and distortion at up to 160В°.
Main Features
  • 110" Recessed Motorized Projection Screen