|P9-27WHLP316
Shop All Panduit
Panduit MLT2.7WH-LP316 MLT Wave Tie 316 Stainless Steel Heavy Duty, 10.2" (259mm)
MLT2.7WH-LP316 | P9-27WHLP316
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
Panduit" MLT Wave-Ty" Ties readily expand and contract to accommodate electric heat trace applications. Plus, ties are built with 316 stainless steel, so it is perfectly suited for harsh and difficult environments. Heavy, 10.2L (259mm), Tensile Strength: 2000, Bundles up to 2.5 (69mm), 50pc
Main Features
General Information
Name: Panduit MLT2.7WH-LP316 MLT Wave Tie 316 Stainless Steel Heavy Duty, 10.2" (259mm)
UPC Code: 074983797202
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Material Stainless Steel
Color Natural Thickness 0.01" Width 0.31"
Length 10.2" Minimum Loop Tensile Strength 450 lb