|61-FW43BZ30L
Shop All Sony Pro
Sony Pro FW43BZ30L BRAVIA 43" 4K Ultra HD Professional Display, HDR Processor X1 (Replaces FW-43BZ30J)
FW43BZ30L | 61-FW43BZ30L
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
Made for business with easy content sharing and customization Slim and easy to use, FW-43BZ30L professional displays add impact to all your visual communications in retail, corporate and educational environments. Superb 4K HDR picture quality is complemented by flexible customization options and pro-friendly features for easy integration, setup and content sharing in today’s connected AV environments. The latest Sony picture technologies to impress every audience. The 43” FW-43BZ30L offers a generous 440 nit screen brightness. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Main Features
General Information
Name: Sony Pro FW43BZ30L BRAVIA 43" 4K Ultra HD Professional Display, HDR Processor X1 (Replaces FW-43BZ30J)
Category: Sony Pro, Pro AV, Commercial Displays, Digital Signage
UPC Code: 027242926684
Country of Origin: Mexico. Country of origin is subject to change.
Specifications
High Dynamic Range (HDR) Yes High Dynamic Range (HDR) Type Dolby Vision, HDR10, HLG
TAA Compliant Yes
Backlight Technology DLED Display Resolution 3840 x 2160 Screen Size 43"
Depth 2.8" Height 22.3" VESA Mount Standard 200 x 200 Weight 22.05lb Width 38.3"